مجسمه‌های کوه راشمور، آمریکا

معروفترین مجسمه های جهان را بشناسید

15 مورد از معروفترین مجسمه های جهان

در سراسر دنیا مجسمه‌هایی وجود دارد که هر کدام داستان‌های تاریخی مخصوص خود را دارند. بعضی از آنها برای خوش‌آمدگویی و برخی از آنها به عنوان یادبود جنگ ساخته شده‌اند. اما بیشتر آنها به نماد شهر و کشورشان تبدیل شده و سازندگان آنها نیز نام خود را با ساخت این مجسمه‌ها جاودانه کرده‌اند. در این مطلب به مجسمه متفکر، فرانسه سر می‌زنیم و با معروفترین مجسمه های جهان آشنا می‌شویم.

 

1. مجسمه آزادی، آمریکا

مجسمه آزادی، آمریکا
مجسمه آزادی (Statue of Liberty) یکی از معروفترین مجسمه های جهان و زیباترین سازه‌هایی است که انسان آن را خلق کرد. این مجسمه در جزیره منهتن نیویورک واقع شده و نمادی از آزادی آمریکا و بیانگر خوش‌آمدگویی به مسافران است. فرانسوی‌ها در سال 1886 این مجسمه‌ی بزرگ را به مناسبت 100 سالگی استقلال آمریکا از بریتانیا به آمریکایی‌ها اهدا کردند. مجسمه‌ساز فرانسوی به نام فردریک بارتولدی، مجسمه‌ی آزادی آمریکا را طراحی کرده و گوستاو ایفل (سازنده‌ی برج ایفل) آن را ساخت. در دستان این مجسمه لوحی قرار دارد که بر روی آن تاریخ 4 حولای 1776 میلادی یعنی سالروز استقلال آمریکا حک شده است.

2. تندیس مسیح، برزیل

تندیس مسیح، برزیل
تندیس مسیح منجی (Christ the Redeemer) در ریودوژانیرو برزیل از باشکوه‌ترین آثار هنری جهان است. این تندیس زیبا به عنوان پنجمین مجسمه بزرگ مسیح در دنیا شناخته می‌شود. این مجسمه، حضرت عیسی مسیح را نشان می‌دهد که دستانش را باز کرده و بیانگر پذیرش همه‌ی انسان‌ها در آغوش عیسی مسیح است. تندیس مسیح با در نظر گرفتن عرض دستان مجسمه، حدود 28 متر عرض دارد و ارتفاع آن نیز با پایه به 30 متر می‌رسد. مجسمه‌ی مذکور در ارتفاع 700 متری کوه کورکووادو در ریودوژانیرو قرار گرفته و به نماد این شهر تبدیل شده است. تندیس مسیح در سال‌های 1926 تا 1931 به دست پل لادونسکی و هیترو داسیلوا کوستا ساخته شد.

3. مجسمه ابوالهول، مصر

مجسمه ابوالهول، مصر
یکی از عظیم‌ترین و معروفترین مجسمه های جهان که از دوران باستان به جا مانده، مجسمه‌ی سنگی ابوالهول است. این مجسمه با طول 74 متر، عرض 20 متر و ارتفاع 20.22 متر در کنار اهرام مصر و در ساحل غربی رود نیل قرار گرفته است. مجسمه‌ی ابوالهول تصویری از یک موجود افسانه‌ای به نام Sphinx را نشان می‌دهد که ترکیبی از بدن شیر، سر انسان و بال‌های عقاب است. این تندیس سال‌های طولانی در زیر شن و ماسه‌ها دفن شده بود تا اینکه توسط باستان شناسان کشف شد و امروزه نمادی از علم و دانایی و در عین حال هلاکت و نیستی در مصر است.

4. مجسمه‌های موآی، شیلی

مجسمه‌های موآی، شیلی
در جزیره ایستر شیلی، مجموعه مجسمه‌های سنگی وجود دارد که موآی (Moai) نام دارند. مردمان راپا نویی (Rapa Nui) در بین سال‌های 1250 تا 1500 میلادی این مجسمه‌ها را ساختند. تمامی مجسمه‌های موآی از سرهای بزرگی برخوردارند اما در ابعاد مختلفی ساخته شده‌اند. کوتاه‌ترین آنها 1.2 متر ارتفاع دارد و وزن آنها نیز چیزی حدود 150 تا 165 تن است. پارو، نام بلندترین مجسمه موآی است که 10 متر ارتفاع و 75 تن وزن دارد و وزن سنگین‌ترین موآی نیز 85 تن است. در بین مجسمه‌های موآی، یک مجسمه‌ی ناتمام نیز وجود دارد که بر اساس برآوردها، ارتفاع آن پس از اتمام به 21 متر و وزن آن به 270 تن می‌رسید. تاکنون 887 مجسمه موآی کشف شده که 288 عدد از آنها بر روی سکوهای بزرگی به نام آهو (Ahu) قرار دارند.

پیشنهاد ویژه:  15 مجسمه شگفت انگیز و مهم دنیا

5. تندیس داوود، ایتالیا

تندیس داوود، ایتالیا
تندیس داوود یکی دیگر از معروفترین مجسمه های جهان و شاهکاری از دوره رنسانس ایتالیا است که در سال‌های 1501 تا 1504 میلادی توسط میکل آنژ مشهور ساخته شدند. این مجسمه نشان‌دهنده‌ی یکی از قهرمانان کتاب مقدس به نام داوود است. میکل آنژ، مجسمه‌ی داوود را از جنس مرمر و با ارتفاع 5.17 متر ساخت و نتیجه‌ی کار او تحسین همگان را در پی داشت. وی ساخت این مجسمه را به دور از چشمان دیگران انجام می‌داد. تندیس داوود در جریان شورش سال 1571 کمی دچار آسیب شد و اکنون در گالری آکادمی هنرهای فلورانس ایتالیا نگهداری می‌شود.

6. مجسمه‌های اولمک، مکزیک

مجسمه‌های اولمک، مکزیک
در روزگاران قدیم، تمدن کلمبیایی اولمک ها در شهرهای وراکروز و تاباسکو در جنوب مکزیک امروزی زندگی می‌کردند. اوج شکوفایی این تمدن در سال‌های 1400 تا 400 پیش از میلاد بود و مجسمه‌های غول‌پیکری از آن دوران برجای مانده است. مجسمه‌های اولمک، سرهای غول‌پیکری هستند که بر روی آن‌ها کلاه‌خود قرار گرفته و به نظر می‌رسد که فرمانروایان این تمدن را نشان می‌دهند. جالب توجه است که هیچ یک از مجسمه‌ها و سرها شبیه به یکدیگر ساخته نشده‌اند.

7. مجسمه نوای سرزمین مادری، روسیه

مجسمه نوای سرزمین مادری، روسیه
مجسمه نوای سرزمین مادری (The Motherland Calls) یکی از زیباترین مجسمه‌های ساخت دست انسان بوده و در شهر ولگوگارد در روسیه واقع شده است. نیکولای نیکیتین در سال 1967 این تندیس را به عنوان یادبودی از نبرد استالینگراد در جنگ جهانی دوم ساخت. این مجسمه 87 متر ارتفاع دارد که 52 متر آن مربوط به بدنه و 33 متر آن مربوط به شمشیر می‌شود. مجسمه سرزمین مادری بسیار زیبا طراحی شده و از شاهکارهای معماری و معروفترین مجسمه های جهان به حساب می‌آید. همچنین برای رسیدن به این مجسمه، 200 پله از پایین تپه در نظر گرفته شده که نمادی از 200 روز جنگ استالینگراد است.

 

8. مجسمه متفکر، فرانسه

مجسمه متفکر، فرانسه
تندیس متفکر یا اندیشه‌گر (The Thinker) از جنس مرمر و برنز ساخته شده و در حال حاضر در موزه‌ی رودن پاریس نگهداری می‌شود. این مجسمه نشان‌دهنده‌ی مردی است که بر روی یک صخره نشسته و فکر می‌کند و توسط آگوست رودین ساخته شده است. ساخت مجسمه متفکر از سال 1880 آغاز شد و اکنون در سراسر جهان به عنوان سمبل فلسفه شناخته می‌شود. تاکنون 28 نسخه‌ی دیگر نیز از روی این مجسمه با ارتفاع 186 سانتیمتر ساخته شده و در مکان‌های مختلفی نصب شده است.

 

9. مجسمه شیر، جزیره دلوس یونان

مجسمه شیر، جزیره دلوس یونان
جزیره دلوس مکانی در دریای اژه است که از مهم‌ترین مناطق تاریخی و اسطوره‌ای یونان به شمار می‌رود. هزاران سال پیش و قبل از آنکه، دلوس به عنوان زادگاه خورشید یونان باستان، آرتمیس و آپولو شناخته شود، آن را به عنوان یک مکان مقدس می‌شناختند. در این مکان مجسمه‌هایی وجود دارد که مردم یونان باستان در حدود 600 سال پیش از میلاد مسیح، آن را به آپولو هدیه می‌دادند. 9 تا 12 شیر نگهبان از جنس مرمر در این منطقه قرار داشت که اکنون تنها 5 شیر کامل و قسمت‌هایی از 3 مجسمه‌ی دیگر سالم باقی مانده و در موزه‌ی جزیره دلوس نگهداری می‌شوند.

 

10. تندیس دسیبالوس، رومانی

تندیس دسیبالوس، رومانی
تندیس Decebalus در ساحل دریاچه‌ی دانوب در رومانی، یکی دیگر از معروفترین مجسمه های جهان است که به عنوان بزرگترین حکاکی سنگی اروپا نیز شناخته می‌شود. این مجسمه برای یادبود دسیبالوس، پادشاه دسیان ساخته شد و کامل کردن آن ده سال طول کشید. لوسیف کانستانتین دراگان این تندیس با ارتفاع 40 متر را ساخته است.

پیشنهاد ویژه:  تبدیل فلزات اوراقی به ابر خودروهایی با اندازه واقعی

 

11. بودای بزرگ بینگ لینگ، چین

بودای بزرگ بینگ لینگ، چین
مجسمه‌ی غول‌پیکر بودا با 31 متر ارتفاع در معبد بینگ لینگ در یون گینگ چین قرار دارد. در این معبد 183 غار کشف شده که ساخت آنها تقریبا هزار سال به طول انجامیده است. در نزدیکی مجسمه بودا، یک مسیر پیاده‌روی چوبی وجود دارد که به گردشگران کمک می‌کند تا عظمت این مجسمه‌ی بزرگ را از نزدیک تماشا کنند. در مجموع حدود 694 مجسمه‌ی سنگی و 8 مجسمه‌ی خاک رسی در مجموعه معابد بینگ لینگ مشاهده می‌شود.

 

12. بودای بزرگ لشان، چین

بودای بزرگ لشان، چین
تندیس بودای بزرگ لشان (Leshan Giant Buddha) در جنوب استان سیچوان چین و در کنار یک رودخانه واقع شده است و به عنوان یکی از معروفترین مجسمه های جهان و بزرگترین پیکره سنگی بودا در سراسر دنیا شناخته می‌شود. این مکان اولین پرستشگاه بودا در چین بوده و مجسمه‌ی بودا در آن با ارتفاع 71 متر، طول سر 15 متر، پهنای شانه 28 متر و عرض 10 متر قرار گرفته است. پاهای بزرگ این مجسمه می‌تواند حدود 100 نفر را بر روی خود جای دهد. تندیس بودای بزرگ لشان در قرن هشتم توسط هایتونگ ساخته شد و در سال 1996 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

13. بودای کاماکورا، ژاپن

بودای کاماکورا، ژاپن
معبد بودای فرقه جودوشو در شهر کاماکورای ژاپن قرار دارد که آن را با نام کوتوکو می‌شناسند. مجسمه‌ی بزرگ بودا در این مکان به شهرت آن افزوده است. این مجسمه که بودای کاماکورا نام دارد، یکی از چهره‌های معروف بودایی ژاپن به نام آمیدا بودا را نشان می‌دهد. این تندیس از جنس برنز ساخته شده و 13 متر ارتفاع و 93 تن وزن دارد. یک راهب بودایی به نام جوکو این مجسمه را در سال 1252 میلادی ساخته است.

 

14. شیر لوسرن، سوئیس

شیر لوسرن، سوئیس
مجسمه‌ی شیر در حال مرگ لوسرن (Lion Monument)، یکی از زیباترین مجسمه‌های دنیاست. این مجسمه در صخره‌ای در شهر لوسرن سوئیس واقع شده و به عنوان یادبود سربازانی ساخته شده که در انقلاب فرانسه در سال 1792 برای پادشاه لوئی نهم جنگیدند. در زیر این مجسمه نام سربازانی که در جنگ شرکت کردند، چه کسانی که کشته شدند و چه کسانی که زنده ماندند، نوشته شده است. همچنین یک نوشته‌ی لاتین با عنوان «برای وفاداری و شجاعت سوئیس» بر روی آن حک شده است. این مجسمه‌ی شیر با 10 متر طول و 6 متر ارتفاع توسط برتل ترووالدس دانمارکی از سال 1818 تا 2821 ساخته شده است.

 

15. مجسمه‌های کوه راشمور، آمریکا

مجسمه‌های کوه راشمور، آمریکا
در کوه راشمور در آمریکا، اثر تاریخی ملی این کشور قرار دارد که در واقع پیکرتراشی روسای جمهور بزرگ ایالات‌متحده است. این مجسمه‌ها، چهره‌ی جرج واشنگتن، توماس جفرسون، تئودور روزولت و آبراهام لینکلن را نشان می‌دهد. ساخت این اثر زیبا از سال 1927 آغاز شد و پس از 14 سال به پایان رسید. سالانه به طور میانگین 3 میلیون نفر از این مکان دیدن می‌کنند.

منبع انگلیسی:teninsider

منبع:gadgetnews
قبلی شکارچی جوان به شکارگاه نرسید
بعدی 70 درصد از اراضی عراق آزاد شد

پاسخی بگذارید