قورباغه‌های پشمالو (Trichobatrachus robustus)

قورباغه‌های پشمالو (Trichobatrachus robustus)

 

قورباغه‌های پشمالو (نام علمی: Trichobatrachus robustus) نام یک گونه از تیره قورباغه‌های جیرجیری است.

کشور کامرون زیستگاه یک حیوان عجیب و غریب است. قورباغه پشمالو که به قورباغه‌ی کامرون یا ولورین هم معروف است رفتاری دارد که یادآور فیلم‌های علمی-تخیلی یا ترسناک است. قورباغه‌ی ولورین استخوان‌های خود را می‌شکند تا به صورت یک سلاح چنگال مانند از پوستش بیرون بزنند. این رفتار بسیار شبیه به شخصیت ولورین در فیلم مردان ایکس است و بهمین خاطر به این نام معروف است.

قورباغه‌های پشمالو (Trichobatrachus robustus)

چنگال قورباغه‌ی کامرون استخوان بدون لایه‌ی خارجی کراتین است. دانشمندان می‌گویند که این یک مکانیزم دفاعی است و پوست این قورباغه پس از شکافته شدن توسط استخوانش خود را ترمیم می‌کند. زمانیکه این جانور در معرض تهدید است ماهیچه‌هایش را جمع می‌کنند و چنگال‌هایش به طرف پایین کشیده می‌شوند. سپس قسمت نوک تیز استخوان شکسته می‌شود و از نوک پنجه‌اش بیرون می‌زند.

قورباغه‌های پشمالو (Trichobatrachus robustus)

در فصل جفت گیری، قورباغه های نر افریقای غربی (Trichobatrachus robustus) که معمولاً به قورباغه های پشمالو معروفند، رشته های مو مانندی روی پوست پهلوها و پاهایشان درمی آورند. این رشته ها ناحیه ی سطحی پوست که در انتقال اکسیژن درگیر است را افزایش داده و باعث می شود تا حیوان بتواند مدت زمان بیشتری را در کنار تخم های خود در زیر آب سپری کند.

این رفتار در ۹ تا از قورباغه‌های سرده‌ی آستیلوسترنوس مشاهده می‌شود که همگی در کامرون زندگی می‌کنند.

پاسخی بگذارید