داستان ورود موبایل به ایران

داستان ورود موبایل به ایران

فانی کول – امروز کمتر فرد ایرانی را می‌توان یافت که گوشی موبایل نداشته باشد.

در سال‌های اخیر حتی افراد مسن نیز تلاش کرده‌اند تا با خریدن گوشی‌های اسمارت‌فون، در اینترنت قدم بگذارند و از امکانات بی‌نظیر آن برای ارتباط گرفتن با دیگران یا حتی سرگرمی، بهره‌مند شوند.

اما گوشی موبایلی که اکنون به یک وسیله الکترونیکی کاملا عادی تبدیل شده و در هر خانه چند عدد از آن پیدا می‌شود، در گذشته مخالفان بسیاری داشت.

«مهندس سید محمد غرضی»، وزیر پست، تلگراف و تلفن دولت «اکبر هاشمی رفسنجانی» در سال 1987 تصمیم گرفت تا شبکه موبایل را در ایران راه‌اندازی کند.

به همین منظور، کارشناسان مخابرات شروع به تحقیق کردند و گزارش‌های مفصلی را از تکنولوژی موبایل در سراسر جهان تهیه کردند.

شرکت GSM و همچنین شرکت نوکیا در سال 1990 از سوی ایران انتخاب شدند. در آن زمان گفته می‌شد که شرکت اروپایی GSM می‌تواند بیش از یک میلیارد مشترک موبایل را از شانگهای تا فرانکفورت پوشش دهد و در منطقه آسیا از رقبای آمریکایی خود بهتر عمل می‌کند.

وزیر پست، تلگراف و تلفن با مشکلات بزرگی مواجه بود. او بودجه کافی برای اجرای این طرح در اختیار نداشت. به همین دلیل‌ تعداد 1600 سیم‌کارت پیش‌فروش شد تا بدین‌ترتیب، خود مشترکان در راه‌اندازی شبکه موبایل سرمایه‌گذاری و مشارکت کنند.

اما پس از گشایش اعتبار، شرکت‌های خارجی اعلام کردند که به علت تحریم‌های غرب علیه ایران قادر نیستند تا بخشی از تجهیزات مورد نیاز را به کشور وارد کنند. پس از آن، مهندس غرضی با بهره‌گیری از دانش اقتصادی خود توانست اقلامی که تحریم شده بود را از بازارهای غیررسمی خریداری کند.

پیشنهاد ویژه:  نقاشی های زیبا روی کارتون

با ورود تجهیزات به شرکت مخابرات و نصب دکل‌های آنتن در سطح شهر تهران، لحظه‌شماری برای استفاده از تکنولوژی جدید آغاز شد.

نخستین مکالمه رسمی موبایل ایران در سال 1993 بین مهندس سید محمد غرضی و مهندس صمد شادکام، نخستین مجری طرح موبایل ایران صورت گرفت. پس از آن اعلام شد که مشترکان تهرانی می‌توانند از سیم‌کارت خود استفاده کنند.

اما باز هم موانع دیگری پیش روی شرکت مخابرات بود. دولت، مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی با ورود تکنولوژی موبایل به کشور مخالفت می‌کردند.

*اولین مدل گوشی موبایل که در سال 73 به ایران وارد شد مدل 2110 نوکیا است. نمونه‌ای از این گوشی هم اکنون نیز در دست یکی از مدیران شرکت‌ مخابرات است.

قبلی از خانه تکانی تا خوراک روز عید بهار چینی ها
بعدی کارت پستال و تصاویر سالروز شهادت امام رضا (ع)

پاسخی بگذارید