با خرچنگ های درخت نارگیل آشنا شوید

خرچنگ های درخت نارگیل

خرچنگ نارگیل (نام علمی: Birgus latro) نام یک گونه از زیرراسته شنارویان‌داران است.
شاخه: بندپایان
رده: نرم‌زرهیان
راسته: ده‌پایان
سرده: Birgus
گونه: B. latro

این خرچنگ به نام خرچنگ نارگیل Coconut Crab یا با نام علمی Birgus latro معروف است.
این خرچنگ غول پیکر بزرگترین بند پای خاکی در کره زمین محسوب میشود.
این خرچنگ به دلیل چنگک هی بزرگی که دارد مهارت زیادی در شکستن نارگیل دارد و از نارگیل تغذیه میکند.
به همین دلیل آن را خرچنگ نارگیل مینامند.
گاهی اوقات آنها را خرچنگ راهزن مینامند زیرا شنیده شده است که خرچنگ نارگیل اشیائ براق و نقره را از درون چادر انسانها نیز دزدیده است.

خرچنگ های درخت نارگیل دارای چنگک هایی هستند که قدرت آنها دستکمی از فشار آرواره های یک شیر ندارد.

خرچنگ های درخت نارگیل به خرچنگ های سارق نیز مشهور هستند زیرا اغلب در جستجوی غذا وارد خانه ها می شوند. این سخت پوستان برای جثه غول آسایشان که گاهی از یک متر هم فراتر می رود، شهرت دارند.

به گزارش کریستین ساینس مانیتور، دانشمندان ژاپنی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خرچنگ ها به ویژه قدرت چنگک هایشان تحقیقات جامعی را روی آنها انجام دادند. در واقع، این خرچنگ قدرتمندترین سخت پوست جهان است. فشار چنگک های خرچنگ درخت نارگیل نزدیک به فشار آرواره های شیرها و ببرها است ( ۳۳۰۰ نیوتن برای خرچنگ در برابر ۴۴۵۰ برای شیر و ببر). به ویژه قدرت چنگک های این خرچنگ هیچ تناسبی با اندازه اش ندارد.

مناطقی که خرچنگ های نارگیل وجود دارند
مناطقی که خرچنگ های نارگیل در آن ها وجود دارند

شین – ایشیرو اوکا مدیر این تحقیقات به کریستین ساینس مانیتور می گوید که اگر وی با ۶۵ کیلوگرم وزنش زوری مانند خرچنگ درخت نارگیل داشت ، فشار دستش قدرتی معادل ۶ تن ایجاد می کرد.

دانشمندان برای اندازه گیری فشار چنگک خرچنگ درخت نارگیل از یک فشار سنج به شکل استوانه استفاده کرده و آن را میان دندانه های چنگک قرار دادند.

خرچنگ سارق به ویژه از چنگک هایش برای خرد کردن نارگیل استفاده می کند و نامگذاری اش هم به دلیل خوردن نارگیل است.

دانشمندان در تحقیقات خود می گویند: به این ترتیب خرچنگ های سارق می توانند غذاهایی با پوسته سخت را که برای اغلب جانوران دیگر غیر قابل استفاده هستند، به طور انحصاری به خود اختصاص دهند و نیز با هیبت و زور چنگک می توانند شکارچیان را فراری دهند. در واقع، این چنگک ها جزئی از روند طبیعی تکامل این گونه خرچنگ است.

تصاویر خرچنگ های درخت نارگیل:

خرچنگ های درخت نارگیل

خرچنگ های درخت نارگیل

خرچنگ های درخت نارگیل

خرچنگ های درخت نارگیل

خرچنگ های درخت نارگیل

خرچنگ های درخت نارگیل

[su_button target=”blank” style=”flat” background=”#ffffff” color=”#0000ff” icon=”icon: external-link” icon_color=”#0000ff” text_shadow=”0px 0px 0px #ffffff” desc=”منبع:جام جم”][/su_button]

پاسخی بگذارید