از خانه تکانی تا خوراک روز عید بهار چینی ها

2016-11-28_17-02-22

مردم چین به منظور پیشواز از عید بهار خانه هایشان را رفت و روب کرده و آن را برای استقبال از بهار و مهمانان نوروزی خود آماده می کنند. آنها خانه تکانی خود را یک روز پیش از عید بهار، و یا در اولین روز عید انجام می دهند.

رسم نصب روبان هایی به رنگ قرمز بر سردر خانه ها و یا در دو سوی در ورودی خانه ها، از جمله رسوم زیبایی است که چینی ها در این ایام انجام می دهند. آنها بر روی این نوارها، اشعاری با مفهوم زیبا می نویسند و آن را خوش یمن می دانند. این ابیات به زبان چینی “چون لیان” (春联 Chun Lian) نامیده می شود.

جیائو زی

یکی دیگر از رسوم مردم چین، استفاده از خوارک های ویژه در این روز است. البته نقاط مختلف کشور، رسم خاص خود را دارند. به طور مثال، مردم شمال چین، یعنی بخشی که در حوالی شمال رود “یان تسه” زندگی می کنند، غذایی مشترک به نام “جیائو زی” (饺子 Jiao Zi) دارند. اما این عادت در نقاط جنوبی چین، متنوع تر است. آنها بیشتر از مرغ و ماهی استفاده می کنند.

جیائو زی نوعی غذای سنتی است که تهیه آن در واقع بخشی از فرهنگ چین محسوب می شود. خوردن جیائو زی در حالی که تمام اعضای خانواده در کنار هم هستند، نشانگر کامل بودن یک خانواده است و پذیرایی از مهمانان با این نوع غذا، نشانه احترام و دلگرمی است. این غذا با استفاده از آرد گندم که به شکل خمیر در می آید، و با اضافه کردن گوشت و سبزیجات داخل خمیر که به شکل حلزونی به آن شکل می دهند، و جوشاندن آن در آب تهیه می شود.

انتخاب مرغ و ماهی در بخش جنوبی چین، علاوه بر لذیذ بودن آن، علت دیگری هم دارد، و آن معنی واژه های مرغ و ماهی است. کلمه مرغ به چینی «鸡» و ماهی «鱼» است و تلفظ آن شبیه به عبارات “سعادتمندی” و “وجود ثروت اضافی برای هر سال” است که دارای مفهومی مناسب است.

البته غذاهای عید بهار به این سه نوع غذا محدود نمی شود و هرمنطقه خوراک مخصوص به خود را طبخ می کند.

پاسخی بگذارید