انتقاد شهردار خرم آباد از پیش بینی‌ هواشناسی

خبرگزاری تسنیم: شهردار خرم آباد و مدیرکل هواشناسی لرستان در جلسه ستاد بحران استان در مورد وقوع سیلاب و پیش بینی‌های هواشناسی به جروبحث پرداختند.
 
 علی‌محمد خانی معاون خدمات شهری شهرداری خرم‌آباد در جلسه ستاد مدیریت بحران استان که در دفتر استاندار لرستان برگزار شد اظهار داشت: با توجه به سیلاب احتمالی درمجموعه شهرداری بیش از 400 نفر در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.وی افزود: در رابطه با بارندگی و سیل اخیر شهر خرم‌آباد نیز باید گفت اگر  عوامل شهرداری آماده نبودند در زیرگذر امام حسین (ع) خرم‌آباد با بیش از 20 نفر تلفات و کشته مواجهه می‌شدیم.

معاون خدمات شهری شهرداری خرم‌آباد عنوان کرد: خودروهایی که در زیرگذر شهر خرم‌آباد براثر سیل مسدود شده بودند به سفارشات افرادی که در ورودی زیرگذرها وجود داشتند توجه نکرده بودند.

وی به گزارش‌های هواشناسی استان اشاره کرد و گفت:  بر اساس گزارش ارائه‌شده هواشناسی به شهرداری بارش بارندگی از چهارشنبه آغاز و اوج آن در روز پنج‌شنبه و ظهر جمعه است.

انتقاد از پیش بینی‌های هواشناسی

محمدخانی ضمن انتقاد از پیش‌بینی‌های هواشناسی استان تصریح کرد: به‌عنوان مسئول ستاد بحران شهرداری، هرگاه وقوع سیلاب پیش‌بینی می‌شود به مدیران دستگاه‌های اجرایی اعلام وضعیت می‌شود.

وی تصریح کرد: طی روزهای اخیر پنج یا شش مورد گزارش  توسط هواشناسی به ما اعلام‌شده که در همه آن‌ها اعلام سیل پیش‌بینی‌شده و این در حالی است که تاکنون یک قطره آب از آسمان پایین نیامده است.

معاون خدمات شهری شهرداری خرم‌آباد خاطرنشان کرد: طی سال گذشته اطلاعات و آمار سازمان هواشناسی استان بسیار دقیق بود و این در حالی است که امسال اطلاعات این سازمان این‌گونه نیست.

وی اظهار داشت: در شهر خرم‌آباد پنج پمپ قوی وجود ندارد که بخواهد آب زیرگذر را در مواجه باسیل و یا بارندگی تخلیه کند.

غافلگیری در سیل آبان‌ماه خرم آباد

یحیی عیدی بیرانوند نیز اظهار داشت: سازمان هواشناسی استان لرستان طی سال گذشته برخلاف امسال اطلاعات دقیقی از بارش‌های باران و وضعیت هوا ارائه می‌داد.

وی در رابطه با سیلاب ماه اخیر در خرم‌آباد افزود: در رابطه با سیلاب ماه گذشته در لرستان هواشناسی استان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شدت بارندگی نسبت به هفته قبل کاهش پیدا خواهد کرد و این امر باعث شد تصور کنیم با توجه به میزان بارش‌های اندک در هفته قبل کار دشواری در پیش نداشته باشیم.

شهردار خرم‌آباد با اشاره به اینکه اطلاعیه هواشناسی  در رابطه با وضعیت بارندگی و شدت بارش‌ها در خرم‌آباد در حالی بود که علیرغم اطلاعیه هواشناسی غافلگیر شدیم، عنوان کرد: درحالی‌که اگر به ما تأکید می‌شد احتمال وقوع سیل وجود دارد حوادث رخ‌داده ازجمله آب‌گرفتگی معابر و زیرگذرهای سطح شهر رخ نمی‌داد.

وی  با اشاره به اینکه مطابق گزارش هواشناسی استان همه نیروهای شهرداری به‌صورت آماده‌باش بودند، بیان کرد: این در حالی بود که  شاهد وقوع باران نبودیم و اسناد این اطلاعیه‌ها همگی موجود است.

بسته شدن ورودی زیرگذر

هوشنگ بازوند استاندار لرستان در این رابطه گفت: در صورت وقوع سیل باید ورودی زیرگذرهای سطح شهر بسته شود.

بازوند به سیل اخیر شهر خرم‌آباد اشاره کرد و افزود: در آن هنگام باید یک خودرو یا نیوجرسی در ورودی زیرگذر برای جلوگیری از عبور و مرور خودروها قرار می‌گرفت.

وی بابیان اینکه در رابطه با بارندگی اخیر حرف شهرداری را در رابطه با پیش‌بینی هواشناسی قبول می‌کنم عنوان کرد: احساس می‌کنم اطلاع‌رسانی هواشناسی در رابطه با سیلاب اخیر اطلاع‌رسانی دقیقی نبوده و نتوانسته حساسیتی را برانگیزد.

وی بیان کرد: امیدواریم از این به بعد وضعیت اطلاع دهی هواشناسی دقیق باشد.

واکنش مدیرهواشناسی به شهردار: استعفا می‌دهم

مدیرکل هواشناسی لرستان در پاسخ به شهردار خرم‌آباد در رابطه با وقوع سیلاب ماه گذشته که هواشناسی گزارشی مبنی بر اینکه شدت بارندگی‌ها نسبت به هفته قبل کمتر است و همین امر سبب شد که ما آمادگی کامل در رابطه با سیلاب را نداشته باشیم، گفت:  این مطالبی که از طرف شهردار خرم‌آباد ارائه شد صحت ندارند و درصورتی‌که شهردار خرم‌آباد ثابت کند که هواشناسی اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه میزان بارش‌ها نسبت به هفته قبل کمتر خواهد شد، صادر کرده است استعفا خواهم داد.

سید محمدناصر هاشمی در پاسخ به دیگر ادعای شهردار خرم‌آباد مبنی بر اینکه هواشناسی اعلام کرد امروز شاهد ریزش باران هستیم، عنوان کرد: هیچ اخطاریه‌ای مبنی بر اینکه امروز بارش باران رخ خواهد داد  از طرف هواشناسی اعلام‌نشده است.

Related posts

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *