گل ارکیده اردک

گل ارکیده اردک (Caleana major)

ارکیده اردک با نام انگلیسی flying duck orchid و با نام علمی کالینا میجر (Caleana major) یک گل ارکیده‌ی کوچک است که در شرق و جنوب استرالیا و حتی تاسمانی یافت می‌شود. این گیاه زمینی یک ویژگی قابل توجه و شگفت‌انگیز دارد و گل آن شبیه به یک اردک در حال پرواز است.

گل این ارکیده حشرات را جذب می‌کند که گرده‌افشانی آن را انجام می‌دهند. ارکیده اردک به ۵۰ سانتیمتر می‌رسد. ۲ تا ۴ تا از این گل‌ها بر روی یک ساقه رشد می‌کند. رنگ گل آن قهوه‌ای مایل به قرمز است و ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر طول دارد. گلدهی در اواخر تابستان شروع شده و تا اواخر پاییز ادامه دارد. گلهای آن در سال اول و گاهی سال دوم زیبا و شاداب هستند ولی از آن به بعد ضعیف می شوند تا بمیرند. محل کاشت این گیاه باید سایه روشن باشد و نور مستقیم وجود نداشته باشد.

نگهداری و تکثیر :

نگهداری این گیاه در زمان کشت بسیار مشکل است. به منظور اینکه کمتر تحت تاثیر شرایط فصلی و اقلیمی قرار گیرد، آن را در گلخانه نشاکاری میکنند. بهترین بستر برای کشت آن، خاک غنی از هوموس و لوم شنی است. بستر را آبیاری نموده و اجازه می دهیم که آب اضافی آن خارج گردد و سپس اقدام به کشت بذور می نماییم. گیاه نباید متراکم کشت شود. در زمان کاشت بذرها در نزدیک سطح قرار می گیرند. سطح کشت به منظور جلوگیری از تبخیر سطح خاک، با پلاستیک پوشیده می گردد. ۱۵-۱۰ روز بعد جوانه زنی رخ می دهد و در آن زمان این پوشش برداشته میشود. باید توجه داشت که در زمانی که کشت انجام می شود و تا انتهای رشد، خاک باید مرطوب نگهداشته شود البته نه به این معنی که غرقابی اتفاق بیافتد.

پیشنهاد ویژه:  مردی با سر وارونه +تصاویر

گل ارکیده اردک گل ارکیده اردک گل ارکیده اردک گل ارکیده اردک گل ارکیده اردک گل ارکیده اردک گل ارکیده اردک

قبلی مد جدید جوانان ایرانی کفش لنگه به لنگه 2 رنگ
بعدی گجت گوپرو؛ با دوربین‌های خود صحبت کنید!

پاسخی بگذارید